Piezo ve Güçlendirilmiş Enstrümanlar

İlk defa İtalya’da kullanıma girmiş olan Piezo teknolojisi kemik gibi dokularda kesme işlemi yapan bir tekniktir. birçok branş Piezo teknolojisini kullanmaktadır (beyin cerrahları, çene cerrahları ve diş hekimleri gibi…)

Piezo Cerrahisi Neden Tercih Edilir?

Burun estetiği yaptırmak isteyen kişilerin endişelerinden biri de ameliyat sonrası oluşan morluklar ve şişliklerdir. Piezo teknolojisi ile morluklar hemen hemen hiç olmamaktadır. Sadece hassas ciltlerde bir miktar olmaktadır. Halbuki klasik cerrahide kullanılan çekiç ve keski ile morluk oldukça fazla olur. Bazı mikro aletler ile de morluk hemen hemen olmamaktadır. Şişlik yani ödem tüm tekniklerde olmaktadır.

Hekim tarafında ise bu cihazın avantajları; burun estetiği ameliyatı yapılırken, burnu oluşturan kemiklerin, yüz kemiklerinden ayrılması gerekmektedir. Bu işlemi yaparken kemik kesilerinin çok düzgün, kontrollü ve hassas yapılması gerekmektedir. Çekiç ve keski ile yapılan kesilerde, bu kesilerin kontrollü bir şekilde yapılması daha zordur. Kemiklerde istenmeyen kırılmalar, parçalanmalar ve çökmeler oluşabilir. Piezo cerrahisinde ise bu sorunlar ile hemen hemen karşılaşmayız. Dİğer bir avantajı da işlemler direkt görüş altında yapıldığı için kontrol her zaman cerrahta olur. Süprizlerle karşılaşma ihtimali yoktur. Bunların yanında, piezo teknolojisi yumuşak dokulara zarar vermediği için işlem sahasına giren damar, sinir gibi yumuşak dokulara neredeyse hiç zarar vermez. Bu teknoloji burun estetiği olacak tüm hastalarda kullanılabilir.

Mikromotor Teknolojisi
Mikromotor; KBB hekimlerinin oldukça aşina olduğu, diğer bölgelerin ameliyatlarında da sıkça kullandığı asistanlığı boyunca ve uzman olduktan sonra da yararlandığı tekniktir. Kemik üzerindeki küçük çıkıntıları, düzensizlikleri ve kabarıkları bu mikromotor ile düzeltme imkanımız vardır. Geleneksel yöntemlerde, bunu yapmak neredeyse imkansızdır.
Ben ameliyatlarımda hem Piezo; hem de mikromotor teknolojisini aynı anda kullanıyorum.

Medya’da Biz

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz