Revizyon Burun Estetiği

Revizyon (düzeltme) Estetik Burun Ameliyatı

Revizyon estetik burun ameliyatı önceden yapılmış ve başarısızlıkla sonuçlanmış burun ameliyatının düzeltme işlemidir. Bazen insanların 2. 3. 4. Ameliyatı olması gerekebilir ve bu durum sanki bu hastaların estetik meraklısıymış gibi algılanmasına neden olur.

Oysa ki durum büyük oranda böyle değildir.Önceki ameliyatta bazı sorunlar yaşanmıştır. Tekrar ameliyat gerekliliği hem estetikle ilgili olabilir ki büyük çoğunlukla böyledir, hem de nefes alma gibi burun fonksiyonlarının iyi olmamasından kaynaklanabilir.

Şu ana kadar tüm ameliyatlarım başarılı oldu, hiçbir ameliyatımda revizyona ihtiyaç duymadım diyen cerrah emin olun doğruyu söylemiyordur ya da hiç ameliyat yapmamıştır.

Revizyon ameliyatını ilk ameliyattan en az 6 ay ideali 1 yıl sonra yapmak gerekir.

Estetik burun ameliyatında başarısızlığın sebepleri nelerdir?

Önceki ameliyatın başarısızlığının sebebi ameliyatı yapan cerraha bağlı olarak cerrahi müdahale sırasında gereksiz fazla doku çıkarılması, yetersiz doku çıkarılması, yanlış kemik kesileri, estetik kurallara uymayan düzenlemelerin yapılması gibi nedenlerden kaynaklanabildiği gibi hastanın ameliyat sonrası uyulması gereken kurallara uymaması, çok ince veya kalın cilt, eğri burun, hastanın yüzünde olan asimetriler veya travmaya bağlı olabilir. Fakat yukarıda saydığımız sebeplerin hiçbiri olmasa da kişinin doku iyileşmesine bağlı olarak ameliyat başarısızlığı olabilir.

Revizyon ameliyatları zor mudur?

Revizyon estetik burun ameliyatında ilk ameliyata göre daha fazla zorluk vardır ve ameliyat sayısı arttıkça bu oran da artar. Hasta ilk ameliyatta yaşadığı zorluklardan daha fazla bir zorluk yaşamaz. Zorluk tamamıyla cerrahı etkiler. Çünkü ilk ameliyata bağlı olarak doku yapışıklıkları fazla olduğundan cerrah ameliyatı yaparken zorlanır. Bu yüzden revizyon ameliyatlarında cerrahın bilgi, beceri ve donanımı daha fazla önem kazanmaktadır. Hatta İlk ameliyattan sonra bazı küçük sorunlar ameliyatsız ve basit müdahaleler ile düzeltilebilir. Bazen de oldukça detaylı bir müdahale gerekebili.

İlk ameliyatın başarısızlık sebepleri ayrıntılı ve titizlikle değerlendirilmeli, her bir sorun için detaylı planlama yapılmalıdır. İkinci ameliyat için eğer ameliyatta kıkırdak ihtiyacı olursa bu sizin kulağınızdan ya da kaburganızdan temin edilebilir. Kulaktan alınan kıkırdak kulağınızda herhangi bir şekil bozukluğuna neden olmaz. Kaburga için ise, bayanlarda meme kıvrımının altından kesi yapılarak kesi izi gizlenebilir bu da görüntü açısından bir sıkıntı oluşturmaz. Erkeklerde ise küçük bir kesi izi kalır. Bu tür kaygıları olan hastalar için özel işlemlerden geçirilmiş kadavra kaburga kıkırdağı da kullanılabilir. İlk ameliyata göre doku iyileşmesi ve burnun oturması biraz daha uzun sürer.

Hangi burunlara revizyon gerekir?

Burun ucunun aşırı kalkık olduğu (domuzcuk burun) , burun ucunun düşük olduğu, burun sırtında kemerin yetersiz alındığı ( pollybeak deformitesi), burun sırtının aşırı alındığı kavisli burun ( saddle nose), burun ucunun mandalla sıkılmış gibi göründüğü (pinching nose) , burnun aşırı geniş göründüğü, eğri burunlar, bunun yanında burnun kendi içerisindeki harmonisinin kaybolduğu durumlarda da revizyon gerekliliği vardır.

Estetik kaygıların dışında burnun fonksiyonları ile ilgili nefes alma sorunu ve koku alma bozukluğu nedeniyle de revizyon yapılabilir. Hastanın önceki yapılan ameliyattan memnun kalmadığı fakat yapılan ameliyatın başarılı sayılacağı durumlarda revizyon ameliyatını yapmak doğru değildir. Hastanın burun ve yüz yapısına göre yapılan ameliyat makul sınırlarda sayılabilir. Etrafınıza dikkatlice baktığınızda doğuştan oldukça güzel olan burunlarda da makul sınırlarda kusur vardır.

Medya’da Biz

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz