Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti)

Burun ucu estetiği (tipplasti), burun sırtı ve septum denilen kıkırdak yapıya dokunulmaksızın burun ucundaki şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılan bir ameliyattır. Burun ucu estetiğinde iyileşme süresi normal burun estetiğine göre daha kısadır, morluk ve şişlik yok denecek kadar azdır. Ağrı olmaz. Ameliyat süresi oldukça kısadır. Lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Yaklaşık 30 dakika sürer. Ameliyat genellikle tamponsuz yapılır. Eğer tampon konulacaksa tampon maksimum 2 gün tutulur. Genellikle burun alçısı kullanılmaz. Burun ucunun ödemi burnun diğer bölgelerine göre daha uzun sürede geriler. Alçı ve tampon çıkarıldıktan sonra gerekirse masaj önerilebilir.

Yapılan estetik burun ameliyatlarında burun ucunun başarısızlıkla sonuçlandığı durumlarda, burnun diğer bölümleri ne kadar iyi görünürse görünsün burun bir bütün olarak estetik görünmeyecektir. Kısaca, burun ucu nasıl görünüyorsa burun da genel olarak öyle görünür. Eğer burun ucu estetiği düzgün yapılmazsa nefes alma sorunlarına da yol açar.

Burun ucu estetiği; burun deliklerinde asimetri, burun ucu düşüklüğü (ptotic nose) ,burun deliklerinin büyük ya da küçük olduğu,burun kanatlarının geniş olduğu (bulböz burun) gibi durumlarda yapılabilir. Burnun görsel bütünlüğünü sağlamak için yapılan operasyon fonksiyonel açıdan da önemlidir.

Örneğin; burun ucundaki düşüklük sizi olduğunuzdan daha sert gösterdiği gibi nefes alma problemine de neden olur. Burun ile üst dudağın yaptığı açı ortalama erkeklerde yaklaşık 90 derece, bayanlarda 105 derecedir.

Burna bakıldığında sadece burun ucunda sorun varmış gibi göründüğü ve burnun diğer yapılarının da normalmiş gibi algılandığı bazı burunlarda esasında sorun sadece burun ucunda değil, burnun diğer bölümlerinin de operasyona dahil edilmesi gerekir. Bu ancak dikkatli bir analizle anlaşılabilir.

Burna cepheden baktığımızda ve ışık tam cepheden geldiğinde burun ucunda elips şeklinde bir parlaklık, burun ucunun hemen üstünde ve kenarlara doğru uzayan bir gölgelenme olması gerekir. Burun kanatları ile burun ucunun birleştiği noktada hafif bir gölgelenme ve burun kanatları sınırlarında ise daha parlak bir alanın görünmesi gerekir. Bu durum özellikle fotoğraf ve selfie çekimlerinde önem kazanır.

Estetik burun ameliyatında olduğu gibi burun ucu estetiğinde de detaylı bir analiz yapılmalı, herkesin burun ve yüz yapısı farklı olduğundan kişiye özel planlama yapılmalıdır. Yapılan planlamalar hasta ile karşılıklı görüşme şeklinde değerlendirilmelidir.

Medya’da Biz

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz