Ameliyat Öncesi ve Sonrasındaki Süreçte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat öncesi nasıl bir hazırlık yapmak gerekir?

Genel anestezi altında yapılan tüm ameliyatlarda olduğu gibi estetik burun ameliyatı öncesinde de birtakım hazırlıklar yapılır. Ameliyat öncesi birtakım tahliller yapılır ve anestezi doktorunun muayenesinden geçilir, eğer anestezi doktoru hastanın ameliyat olması konusunda bir sakınca görmezse ameliyat onayı alınır. Ameliyat öncesi 6-7 saat kadar açlık ve susuzluk istenir, ameliyat öncesinde ameliyatta kanamayı arttırıcı etkisi olan ilaçlar ( aspirin, coumadin vs.) ve gıdalar (bitki çayları, brokoli, salatalık, ıspanak, patates, mantar, zeytin, domates, kiraz, avokado, elma, mandalina, kayısı, böğürtlen, üzüm, çam fıstığı, Antep fıstığı, badem, kimyon, dereotu, biberiye, kekik, zerdeçal, hardal v.s ) yasaklanır. Hastaların hastaneye gelirken rahat kıyafetler giymesini ve takılarını evde bırakmalarını tavsiye ediyorum. Bayan hastaların regl (adet) dönemlerinin ilk günlerinde ameliyat sırasında kanamanın artma ihtimalinden dolayı ameliyatı ertelemek gerekir.

Estetik burun ameliyatından sonra ne gibi kısıtlamalar yapılır, neler önerilir ?

Sigara; sigara içmek doku kanlanmasını bozduğu için iyileşmeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Ameliyat sonrası özellikle 6 hafta kadar sigara kullanılmasını yasaklıyorum. Belki de bu, sigarayı bırakmanız için bir sebep olabilir.

Gözlük; estetik burun ameliyatında burun kemiklerine kesiler yapıldığı için ameliyattan sonra burun kemiklerinin üzerine binen her türlü hafif de olsa ağırlık, kemiklerin yanlış ve istenmeyen pozisyonlarda kaynamasına yol açabilir. Çok hafif gözlükler buruna baskı yapmayacak şekilde kullanılabilir. Bunun dışında ameliyat sonrası 6 hafta kadar gözlük kullanılmamasını tavsiye ediyorum.

Güneşlenme; estetik burun ameliyatından sonra 6 hafta kadar güneşlenmeyi yasaklıyorum. Aşırı güneşli havalarda dışarı çıkılması gerektiğinde hastalarımın şapka ve/veya yüksek koruma faktörlü güneş kremleri sürerek dışarıya çıkmalarını tavsiye ediyorum. Hava çok güneşli değil ise dışarıda dolaşmanızın hiçbir sakıncası yoktur. Eğer tatil planınız 6 haftadan daha erken ise ameliyatınızı tatilden sonra yaptırmanızı tavsiye ederim. Fakat ameliyattan sonra burnunuza darbe gelmediği sürece ve güneşlenmemek kaydıyla denize ve havuza burun alçılarınız ve tamponlarınız alındıktan sonra girebilirsiniz. Halk arasındaki inanışın tersine estetik burun ameliyatı her mevsim yapılabilir.

Spor; ameliyat sonrası hafif sporlar ( yürüyüş, yüzme gibi) yapılabilir fakat, ağır sporlar ve burnunuza travma ihtimali olan sporları 6 hafta kadar yasaklıyorum.

Yatış pozisyonu; başınızın genellikle biraz yüksek olmasının oluşan ödemi azaltma açısından olumlu etkileri vardır.

Buz uygulaması; genellikle ilk 24 saat buz uygulaması önermekteyim. Sonrasında yapılan uygulamanın fazla bir etkisi olmamaktadır. Buz uygulaması yapılırken burun sırtındaki alçıya baskı yapmaması, kemiklerin uygun pozisyonda kaynaması açısından oldukça önemlidir.

Burun bakımı; estetik burun ameliyatı sonrası burun ucundaki dikiş yerlerine antibiyotikli pomadlar sürülmesinde fayda vardır. Kuruma ve kabuklanma olduğunda pamuklu kulak çubukları oksijenli su ile ıslatılıp pıhtılar temizlenebilir. Aynı şekilde burun içindeki kuruma ve kabuklanmalar da bu yöntemle temizlenebilir. Ayrıca, burun tamponları çıkarıldıktan sonra burun içini nemlendirici kremler ve spreyler kullanılabilir.

Beslenme; Ameliyat sonrası ilk 2 gün yumuşak ve sulu gıdalar önermekteyim. Çiğneme için güç sarf ettirecek katı gıdalardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Kanamayı arttırıcı gıdalar (bitki çayları, brokoli, salatalık, ıspanak, patates, mantar, zeytin, domates, kiraz, avokado, elma, mandalina, kayısı, böğürtlen, üzüm, çam fıstığı, Antep fıstığı, badem, kimyon, dereotu, biberiye, kekik, zerdeçal, hardal v.s ) ve ilaçlar ( aspirin, coumadin v.s) özellikle ilk hafta alınmamalıdır.

Mimik; Aşırı mimik hareketlerinden sakınılması gerekmektedir.

Burun tıkanıklığı ve kanama; Ameliyat sonrası burnunuz tamponlu iken kendinizi grip ya da nezle gibi hissedebilirsiniz. Bu durum tamamen normaldir. Tamponlar çıkarıldığında bu sorun düzelecektir. Burnunuzdan hafif kan sızıntıları olabilir, bu olağan bir durumdur endişelenmenize gerek yoktur.

Estetik burun ameliyatı sonrası masaj öneriyor musunuz?

Estetik burun ameliyatı sonrası nadir durumlarda masaj öneriyorum. Hastaların kendi başlarına masaj yapmaya karar vermelerini istemiyorum. Masajın nasıl yapılması gerektiği konusunda mutlaka hekim desteği alınması gerekir.

Ameliyat sonrası ne zaman duş alabilirim?

Ameliyattan sonra burun sırtındaki alçıya su değmediği sürece ilk günden sonra duş almanızda hiçbir sakınca yoktur. Burun alçısı çıkarıldıktan sonra burun sırtına koyduğumuz özel flasterler suya dayanıklıdır. Dolayısıyla duş almanıza müsaade ediyoruz.

Burun estetiği operasyonundan sonra ne sıklıkla kontrole gelmek gerekir ?

Ameliyat sonrası eğer tamponları erken dönemde almam gerekirse genellikle 2-3. günde kontrole çağırıyorum. Bunun dışında 1.haftada alçı ve tampon için kontrol gerekiyor. Genel olarak ilk 6 ay iki ayda bir, sonrasında 1. ve 2. yılında kontrol etmek gerekiyor.

Ameliyat sonrası araç kullanabilir miyim ?

İlk 24 saat, hatta daha ideali burun tamponlarınız alınana kadar araç kullanmamanızı öneririz.

Medya’da Biz

Sorularınız mı var?

Video Konferans ile tüm merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz